Palūkanų skaičiuoklė

Palukanu skaiciuokle
Palukanu skaiciuokle

Šiame įraše išsiaiškinsime ganėtinai paprastą dalyką – kaip veikia palūkanų skaičiuoklė. Tačiau visų pirmiausia mums būtina suprasti kas per dalykas ta skaičiuoklė yra. Jeigu reikėtų tą apibūdinti labai paprastai, tai reikėtų sakyti taip: tai yra suprogramuotas kompiuterinis įrankis, kuris gali pasakyti kiek daug palūkanų teks mokėti, jei pasiskolinsite tam tikrą sumą pinigų, tam tikram laiko tarpui, tam tikroje formoje. Tad jei jūs norite sužinoti savo pajamų dalį, kurią teks paskirti paskolos grąžinimui ir palūkanų mokėjimui bei sužinoti laikotarpius, kuriais tą teks daryti – paskolos palūkanų skaičiuoklė yra neįtikėtinai geras įrankis tam atlikti. Tačiau egzistuoja ir dar vienas privalumas, kurį verta paminėti. Tai yra tas faktas, kad jūs galite apskaičiuoti bet kurį nežinomąjį, jei žinosite savo palūkanų mokėjimo sumas ir grafikus. Kitaip tariant, jei žinote visus nežinomuosius, išskyrus vieną – nepriklausomai kuris jis yra – jūs galite jį surasti naudodamiesi paprastu algoritmu, kuris yra suprogramuotas jau minėtoje skaičiuoklėje. Šias skaičiuokles galite rasti praktiškai bet kuriame banko puslapyje, nes bankas nori suteikti kuo daugiau pasitenkinimo savo klientams. Praktiškai visais atvejais, pačios primityviausios skaičiuoklės yra nemokamos. Jas galite rasti DNB, Swedbank, SEB ar Snoro banko puslapiuose. Jas taip pat galite rasti ir puslapiuose, kurie nepriklauso bankininkams.

Kredito palūkanų skaičiuoklė ir jos specifika

Jei jau išsiaiškinome kas yra kredito mokėjimų skaičiuoklė, dabar išsiaiškinsime kaip ji iš tikrųjų veikia. Tiesa sakant, pats veikimo principas yra ganėtinai primityvus ir jį suprasti gali kone kiekvienas žmogus, turintis bent minimalias žinias matematikos srityje. Pirma jums reikia žinoti kokią sumą norite skolintis, tai gali būti 5000 litų ar 10 000 litų ar net minimalios sumos, siekančios vos kelis šimtus ar vos vieną šimtą litų – tai esmės nekeičia. Tiesiog nuspręskite kokią sumą norite skolintis ir užsirašykite ją ant lapelio. Tuomet jūs turite pažiūrėti į potencialius ir galimus paskolų kontraktus, kurie parodytų kuriam laikui kreditas yra skiriamas. Jei jis skiriamas metams, jūs gausite vieną rezultatą, tačiau jie jis skiriamas dviem metams, jūs gausite visai kitą rezultatą. Trečia, jūs privalote turėti omenyje ar palūkanos yra paprastosios ar sudėtinės – tai turės milžinišką įtaką jūsų rezultatams. Jei jūs nurodysite ne tokį palūkanų tipą, tuomet gausite neteisingus rezultatus, o priimti sprendimą paskolai gauti remiantis neteisingais skaičiavimais yra tiesiog kvaila ir to daryti nepatartina dėl daugybės priežasčių.

Paprastosios ir sudėtinės palūkanos

Paprastosios palūkanos reiškia, kad jums kiekvieną laikotarpį – dažniausiai tai yra vieneri metai – teks mokėti nurodytas palūkanų normas ir jos išliks tokiomis iki kredito grąžinimo pabaigos. Pavyzdžiui, jei jūs pasiskolinsite 1000 litų, palūkanų norma yra 50%, tuomet jūs turėsite mokėti po 500 litų kiekvieną laikotarpį, kuriam yra sudaroma paskolos sutartis. Tuo tarpu, jei palūkanos yra sudėtinės – situacija keičiasi kardinaliai. Tokiu atveju palūkanų skaičiuoklė naudoja visiškai kitą formulę, algoritmą, todėl ir rezultatai yra kitokie. Išsiaiškinkime kas yra sudėtinės palūkanos. Jos reiškia, kad jums teks mokėti skirtingą kiekį pinigų palūkanų formoje kiekviename laikotarpyje. Dažniausiai tai reiškia, jog tik gavus kreditą, jums teks mokėti daug didesnes palūkanas jei jos yra sudėtinės, lyginant su tuo atveju, jei jos yra paprastosios. Tad jei naudosime aukščiau minėtą pavyzdį, skolinantis paprastosiomis palūkanomis jums teks mokėti 500 litų pradžioje ir taip iki pat sutarties galo, tuo tarpu skolinantis sudėtinėmis palūkanomis, pradžioje jūs mokėsite daug didesnes palūkanas. Bet čia slypi kabliukas – sutarties pabaigoje, tai yra baigiant grąžinti paskolą, jums teks mokėti daug mažesnes palūkanas. Būtent čia slypi visas skirtumas ir esmė. Turint visa tai omenyje, jūs, priimdami sprendimą, turite atsižvelgti į tokiu ekonominius faktorius kaip infliacija, jūsų atlyginimo ar kitų pajamų pokytis laikui bėgant ir taip toliau. Tik tuomet galėsite priimti geriausią sprendimą ir naudotis palūkanų skaičuokle pilnavertiškai.